Naša obveza očuvanja sigurnosti lijekova počinje u istraživačkom laboratoriju i nastavlja se dok god se lijek propisuje bolesnicima bilo gdje na svijetu.
Ishođenje regulatornog odobrenja za lijek važan je korak u osiguravanju sigurnosti lijeka, međutim ono nije posljednji korak u tom procesu. Klinička istraživanja koja prethode registraciji ne mogu predvidjeti sve moguće nuspojave, neke se uoče tek kada se lijek koristi:
na većoj skupini bolesnika
tijekom duljeg vremenskog razdoblja, mjesecima čak i godinama
u raznolikijoj skupini bolesnika
u okružju stvarnog svijeta, umjesto u predvidljivim i strogo nadziranim uvjetima kliničkih istraživanja.
Iznimno je važno procijeniti kako lijekovi djeluju na stvarnim bolesnicima koji nisu tako strogo nadzirani kao što su nadzirani sudionici kliničkih istraživanja. U stvarnom svijetu bolesnici:
ne uzimaju uvijek lijekove kako im je propisano
ne uzimaju uvijek točno preporučene doze lijekova
možda boluju od druge bolesti koja utječe na djelovanje lijeka
možda uzimaju druge lijekove, uključujući one bez recepta.
Takvi raznoliki uvjeti pružaju nam mogućnost da nadogradimo postojeće znanje i možda doznamo nešto više o sigurnosnim značajkama lijeka koje su bile poznate prilikom ishođenja odobrenja.
Sigurnost bolesnika naš je glavni prioritet. Potičemo zdravstvene djelatnike i bolesnike da nas izvijeste o mogućim nuspojavama koje su primijetili prilikom uzimanja Pfizerova lijeka, bez obzira na to smatraju li da je lijek uzrokovao nuspojave ili ne. Također ih potičemo da nas izvijeste o tome djeluje li lijek onako kako se očekivalo.
Pravna i etička odgovornost nalažu nam da prikupimo i analiziramo izvješća o nuspojavama. Odgovarajuća izvješća dostavit ćemo regulatornim tijelima unutar utvrđenog vremenskog okvira. Svi zaposlenici Pfizera imaju ključnu ulogu u ispunjavanju navedenih dužnosti te su u potpunosti osposobljeni prepoznati i izvještavati o nuspojavama.